Badania prowadzone przez pracowników katedry

Dr Tymon Adamczewski, prof. uczelni bada dyskursy krytycznne współczesnego literaturoznawstwa oraz ich związki z filozofią, a w szczególności z myślą Jacquesa Derridy. Obecnie pracuje nad zagadnieniem kategorii doświadczenia w obcowaniu z tekstami (nie tylko) literackimi, a także kwestiami etyki i znaczeniem ekokrytki dla lektury i interpretacji.
Dr hab. Jakub Lipski, prof. uczelni prowadzi badania nad brytyjską powieścią osiemnastego wieku oraz literaturą kryminalną i gotycką. Zajmuje się aspektami wizualności w literaturze oraz intermedialnymi kontekstami rozwoju gatunków literackich.
Dr Aleksandra Mochocka zajmuje się literaturą i kulturą popularną (m. in. literaturą science fiction, serialami proceduralnymi) w kontekście konwergencji mediów i kultury uczestnictwa, koncentrując się na badaniu gier (planszowych, cyfrowych, larpów), tekstów multimodalnych (książek konwergencyjnych, playable fiction), narracji transmedialnych i adaptacji.
Dr Mary Newbould prowadzi badania nad międzynarodową recepcją twórczości Laurence'a Sterne'a oraz nad związkami brytyjskiej powieści XVIII wieku z innymi sztukami.
Dr Paweł Schreiber zajmuje się dramatem i teatrem brytyjskim, obrazami Europy Środkowo-Wschodniej w literaturze i kulturze brytyjskiej, a także związkami literatury z grami wideo.
Dr hab. Magdalena Sikorska, prof. uczelni zajmuje się badaniami nad współczesną literaturą wizualną, koncentrując się na etycznym wymiarze współczesnych książek obrazkowych i opowieści graficznych.
Mgr Tomasz Śledź bada współczesną powieść amerykańską, m.in. twórczość Cormaca McCarthy'ego, i jej transmedialne konteksty.
Doc. Dr Nataliia Voloshkova zajmuje się XVIII-wieczną brytyjską intymistyką oraz literaturą podróżniczą pisaną przez kobiety, w tym brytyjskimi relacjami z podróży po Europie wschodniej.
Dr Karl Wood, prof. uczelni prowadzi badania nad pamięcią i upamiętnianiem w kulturze i literaturze USA XX wieku. Zajmuje się także uzdrowiskami z perspektywy komparystycznej w aspekcie historyczno-literackim.