Katedra Literatur Anglojęzycznych

dr hab. Jakub Lipski, prof. uczelni laureatem konkursu OPUS 19 organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursu OPUS 19. Wśród nagrodzonych dofinansowaniem znalazł się projekt autorstwa dra hab. Jakuba Lipskiego, prof. uczelni - Interartystyczne konteksty rozwoju wczesnej powieści angielskiej, kwota dofinansowania: 305 346 zł

Realizowany projekt proponuje nowe odczytanie wczesnej powieści angielskiej poprzez skupienie uwagi na twórczym dialogu tego gatunku z innymi formami sztuki w XVIII wieku. Nasze badania dotyczą związków powieści z teoriami estetycznymi, rzeczywistymi i fikcyjnymi dziełami sztuki; analizujemy typowe aspekty tych relacji, badając powieść w kontekście sztuk wizualnych, sztuk performatywnych oraz sztuk przestrzennych, jak również aspekty nowe lub na nowo zdefiniowane: powieść w kontekście sztuki elokucji, sztuki towarzyskości, sztuki wrażliwości, sztuki podróżowania oraz sztuki czytania. Znacząco poszerzając obecny stan wiedzy w tym zakresie, projekt ogniskuje uwagę na obszarach nowych lub niedocenianych, badając je z wykorzystaniem niekonwencjonalnych dla tego rodzaju badań metodologii: narzędzi analitycznych proponowanych przez humanistykę cyfrową (digital humanities), studia nad kulturą druku (print studies) oraz socjologię literatury. Projekt jest realizowany we współpracy z Centrum Nauk Społecznych, Humanistycznych i o Sztuce (Centre for Research in the Arts, Social Sciences and Humanities) Uniwersytetu w Cambridge.